8 maja

Silny Facet a Słaby Facet – Czym się różni jeden od drugiego?

Prosta Męskość, Proste Emocje

0  Komentarzy

Jedni faceci są silni a inni są po prostu słabi... czyżby? Czym się różni silny mężczyzna od słabego?

W zasadzie to pytanie można sprowadzić do każdego człowieka, bo dotyczy tak samo kobiet, jak i mężczyzn.
Można też stwierdzić, że siła, to coś relatywnego i każdy rozumie ją inaczej, ale ja proponuję zostawić z boku takie rozważania, zejść do samego sedna problemu i od razu udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie.

Czym się różni silny facet od słabego? 

Różnica jest tylko i wyłącznie w sposobie myślenia na swój temat. Pisałem już na blogu, w jaki sposób nasze myśli wpływają na nastrój i jak przyczyniają się do tego, w jaki sposób czuje się nasze ciało. To zniekształcone i dalekie od faktów myśli są odpowiedzialne za to, co czujemy wewnątrz, za niższość, którą możemy czuć porównując się z innymi.

Negatywne, autodestrukcyjne myśli wpędzają nas w negatywne emocje i destrukcyjne działania, co oczywiście dalej podsyca jeszcze gorsze myśli na własny temat i prowadzi do negatywnych konsekwencji. To błędne koło, które można przerwać pracując nad swoimi myślami, a konkretniej - konfrontując je z faktami, identyfikując zniekształcenia poznawcze, którym ulegliśmy i zmieniając je na myśli bardziej pomocne, pozytywne.

Błędny cykl negatywnych (autodestrukcyjnych dla naszego ego) myśli

błędny cykl myśli autodestrukcyjnych

Błędny cykl myśli autodestrukcyjnych

W jaki sposób osłabiamy siebie?

Inaczej mówiąc - jakim błędom myślenia (zniekształceniom poznawczym) najczęściej ulegamy?

1. Wyciągając nieuzasadnione wnioski na swój temat na podstawie pojedynczych zdarzeń, których nie poddaliśmy bardziej realnej ocenie np. konfrontując ze zdaniem innych.

2. Przyklejając sobie łatki. Często bardzo surowo siebie oceniamy i przyklejamy sobie etykietki, które z czasem stają się czymś w rodzaju samospełniającej się przepowiedni - np. "Jestem nieśmiały, więc lepiej nie będę próbował poznać tej kobiety."

3. Ustalając dla siebie zbyt wysokie standardy i porównując siebie do tego idealnego ja, do którego nam daleko. Perfekcjonizm sprawia, że ustalamy nierealne cele i standardy, które trudno potem spełnić, a skoro nie jesteśmy w stanie im dorównać, siada nam samoocena.

4. Strach przed brakiem akceptacji. Wyobrażamy sobie, że nasze działania spotkają się z negatywną oceną, co będzie jednoznaczne z krytyką naszej osoby. To tylko założenie - dopóki nie sprawdzimy jak będzie naprawdę ryzykując takie działanie. 

5. Niska tolerancja na frustrację. Popełniamy błąd zakładając, że powinniśmy potrafić rozwiązywać wszystkie problemy sami, znać odpowiedź na każde pytanie i radzić sobie samodzielnie w każdej sytuacji, działać szybko i sprawnie. To nie nas przecież powinny spotkać problemy, gdybyśmy byli pewni siebie i przebojowi.
Frustracja bierze się w tym wypadku z tego, że porównujemy rzeczywistość z idealnymi wyobrażeniami i wpadamy w nadużywanie imperatywów, czyli mówiąc prościej - mówimy sobie "powinienem", "muszę", "należy".

6. Strach przed porażką (patrz p.4 - porażka może się kojarzyć z brakiem akceptacji) lub strach przed sukcesem, czyli czymś nieznanym, co sprawi, że zmienią się zasady gry. Tak, ściągamy siebie w dół nie tylko ze strachu przed porażką, ale także ze strachu przed sukcesem i być możemy kolejnymi, idącymi za tym jeszcze wyższymi oczekiwaniami, czy standardami, którym będzie trzeba sprostać.

Te wszystkie błędy w rozumowaniu sprawiając, że powstaje w naszych głowach mnóstwo "szumu", czyli negatywnych myśli, którymi siebie zadręczamy i zagadujemy, tracąc wiele energii i wpadając w coraz to gorszy nastrój.

Mężczyzna pewny siebie właśnie tym będzie różnił się od słabego, że jego myśli dużo częściej są zdrowe i nie pozwala temu wewnętrznemu głosowi zagadywać siebie i porównywać z idealną wersją siebie, która nie istnieje.

Człowiek pewny siebie jest bardziej osadzony w tym, co robi tu i teraz, potrafi skupić się na procesie, a nie rozmyślać nad efektem.

Ostatecznie... nikt nie ma nigdy gwarancji sukcesu, więc nie warto siebie zadręczać zanim czegoś nie spróbujemy.

Pewność postawa i sposób myślenia

Każdy z nas jest w czymś dobry. Każdy znajdzie dla siebie kategorię, w której jest najlepszy, albo przynajmniej lepszy od większości.
Obyśmy tylko nie koncentrowali się na treści zniekształconych myśli i nie wpadali w letarg, lub unikanie, bo... do odważnych świat należy.

Silni są silni, bo częściej próbują coś zrobić i wiedzą na ile ich stać, zamiast myśleć na ile sobie mogą pozwolić, lub porównywać się z nierealnymi wzorcami.

Ilustracja tytułowa: Nicolas Ladino Silva / Unsplash


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

Wystrzegaj się ludzi, którzy ranią uczucia innych, a ukrywają swoje emocje

Systemowe podejście do frustracji

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter i otrzymaja eBooka!

Wraz z cotygodniowym newsletterem wyślę Ci BlogBook z wpisami z lat 2018-19.

>