wnętrze fundamentem

Porównywanie się z innymi nigdy nie da Ci spełnienia!

30 października

0  Komentarzy

Nie powiem, że nie miałem kiedyś z tym problemu i, że jestem całkowicie od tego wolny, ale moment, w którym prawdziwie siebie polubiłem i poczułem bardziej spełniony, a także stałem się bardziej uspokojony wewnętrznie, to moment, w którym udało mi się przestać myśleć o tym, co inni powiedzą na mój temat oraz przestałem się na nich oglądać.

Porównywanie się jest o tyle niezdrowe dla nas, że opiera naszą samoocenę na niewłaściwym fundamencie. Jeśli definiujesz siebie poprzez porównanie do innych, to nie dajesz sobie szansy, żeby odkryć co jest prawdziwie wartościowego w Tobie, co jest tam niezależnie od tego w jakim otoczeniu się znajdziesz, z jakimi ocenami się spotkasz.

Niektórzy tłumaczą, że porównywanie się wynika ze słabości, ale ja bym powiedział, że wynika nie tyle z tego, że jesteśmy w czymś słabi (bo tak naprawdę zawsze znajdziemy kogoś, kto jest w czymś lepszy od nas), ani z tego, że jesteśmy słabi w ogóle, lecz z tego, że niedostatecznie kochamy siebie, niedostatecznie ufamy sobie, nie jesteśmy świadomi swoich walorów.

Czasami skłonność do porównywania się wynika z tego, że czujesz w sobie jakiś brak - dowartościowania, akceptacji, a może po prostu miłości.
Ja kiedyś czułem taki brak... 

Skąd może brać się taki brak? Wiele wątpliwości w nas zasiewa się już w dzieciństwie, w sytuacjach, gdy jeszcze nie wiemy jaki jest świat, a dostajemy sprzeczne sygnały. Zostajemy pozostawieni sobie w wyborze tego, jak mamy zinterpretować jakąś wieloznaczną emocjonalnie sytuację.

Żeby w dorosłym wieku przestać szukać potwierdzenia, móc zgasić takie wątpliwości, trzeba na nowo przejść przez podobne, trudne emocjonalnie sytuacje. Skonfrontować rzeczywistość z założeniami.

Porównywanie się nie daje spełnienia. To błędne koło. Co wewnątrz, to na zewnątrz - nie odwrotnie! 

Żeby zapełnić pustkę, trzeba się jej uważniej przyjrzeć i ją zapełnić czymś solidnym. Taką solidną podstawą są proste fakty. 

Wszyscy jesteśmy oceniani, wszyscy boimy się ocen, chcemy lepiej wypaść na zewnątrz, wyglądać dobrze. Dlatego żeby skończyć z porównywaniem się - spójrzmy w lustro, prawdziwe lustro i przyjrzymy się temu co jest - faktom!

Najlepiej zacząć od poznania samego siebie i polubić się!

Ilustracja tytułowa: Leonard von Bibra - Early morning at Mount Vitosha


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>