Błędy poznawcze rdzenne przekonania

Zniekształcenia poznawcze a przekonania – czym się różnią i dlaczego są takie ważne?

12 grudnia

0  Komentarzy

W sierpniu pisałem o błędach w naszym codziennym myśleniu, które popełniamy wszyscy, lecz u niektórych to zniekształcone błędami myślenie, może prowadzić do depresji, lub stanów lękowych.

Zachęcam Cię do przesłuchania podcastu Prosty Facet #09, w którym prezentuję całą listę zniekształceń poznawczych i podaję ich przykłady. 

Zniekształcenia poznawcze, to filtry nałożone na nasze myślenie, które sprawiają, że postrzegamy rzeczywistość w sposób zniekształcony - np. nadmiernie generalizujemy, myślimy w kategoriach "wszystko albo nic" itd.

Kiedy jesteś zdenerwowany, lub po prostu czujesz się gorzej, takie zniekształcone myślenie może znacząco pogorszyć Twój stan. Z drugiej strony, jeżeli tylko uda Ci się zracjonalizować tego typu myśli, Twój humor może znacząco się poprawić.

Niestety czasami pod takim błędnym myśleniem kryje się coś głębszego - rdzenne przekonania. Przekoniana, to myśli wynikające z systemu wartości jaki dla siebie ustawiłeś w życiu, przy czym trzeba pamiętać, że te wartości można zmienić, choć są głęboko "zakodowane" w umyśle.

Takim rdzennym przekonaniem może być to, że np. wierzysz, że ludzie, którzy osiągają widoczne sukcesy są bardziej wartościowi od innych. Takie przekonanie nie tylko będzie miało wpływ na to, jak oceniasz innych, ale także na to, jakie standardy ustalisz dla samego siebie.

Przekonań, które powodują gorszy stan emocjonalny, nie da się wyeliminować w taki sam sposób, jak błędów myślenia, ponieważ wynikają z głęboko zakorzenionych wartości i mimo, że są bardzo subiektywne, to towarzyszą Tobie nie tylko w chwilach, gdy masz stan depresyjny, lub jesteś zalękniony, lecz zawsze.

O tym dlaczego przekonania wynikające z czarnowidztwa są niezdrowe przeczytasz w tym wpisie.

Wyeliminowanie błędnych przekonań, które np. powodują niską samoocenę, nie da się załatwić w chwilę, ponieważ wymagają przebudowy systemu wartości, a to wymaga czasu i zmiany wielu przyzwyczajeń oraz wzorców myślowych i utrwalenia nowych, które zastąpią dotychczasowe.

Dlatego bardzo ważne jest, byś zdawał sobie sprawę z tej różnicy. Pewne zmiany wymagają wiele pracy i wysiłku. Nie da się tego ominąć, jeśli chcesz uzyskać długotrwały efekt.

Powiązane wpisy:

#09 Zniekształcenia poznawcze – błędy w myśleniu, które wiele kosztują!
Z odcinka dowiesz się...Zniekształcenia poznawcze, to błędy w myśleniu, które mogą nas wiele kosztować - pogorszenie nastroju, a w skrajnych[...]
15 zniekształceń poznawczych, które sabotują Twoją samoocenę
Zniekształcenia poznawcze, to utrwalone wzorce myślowe, które zwodzą umysł w taki sposób, aby nas przekonać, że coś jest realne, nawet[...]

O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>