meritum rozmowy

Meritum rozmowy, czyli zawsze pamiętaj o celu – co chcesz osiągnąć!

24 listopada

0  Komentarzy

Dzisiaj miałem rozmowę dotyczącą pracy, projektu, ale tak naprawdę rozmowę zapoznawczą, właściwie w ekspresowym tempie - 30 minut. Nie wiem, czy było to spotkanie produktywne dla obu stron, ale na całe szczęście będzie kontynuacja, więc będzie okazja popracować wspólnie nad czymś realnym.

Wyszedłem ze spotkania z poczuciem, że tak naprawdę nie udało mi się odpowiedzieć mojemu rozmówcy na jego potrzeby, a było to spowodowane tym, że ja sam nie wiedziałem do końca, ani nie zapytałem jaki mamy cel rozmowy.

Uświadomiłem sobie coś, czego nauczyłem się podczas rozwiązywania konfliktów - gdy jesteś z kimś w konflikcie, bardzo łatwo odejść od mertium rozmowy, czyli tak naprawdę od celu, od tego, co jest najważniejsze. Wczoraj pisałem o tym, jakim przewrotnym uczuciem jest złość i jak można łatwo się dać jej owładnąć i przestać działać świadomie - przynajmniej na jakiś czas.

W konflikcie bardzo łatwo odpływamy w negatywne emocje i odchodzimy od przyczyny rozmowy, albo od celu, czyli od tego, o co się spieramy, o co chcemy zawalczyć.

I tak samo podczas dzisiejszego spotkania, obaj odpłynęliśmy nieco w opowiadanie, ja w lekkie dywagowanie, zamiast ustalić jaki jest cel rozmowy i skoncentrować się na nim. Poszukać możliwości pracy nad jednym, czy dwoma konkretnymi celami, które są tu i teraz - nie w przyszłości i nie w przeszłości.

Konfrontacja, tak jak konflikt ma to do siebie, że dochodzi do spotkania dwóch stron, których interesy niekoniecznie muszą być takie same, mogą się różnić. Dlatego trzeba, jest to konieczne, żeby ustalić - cel, konkret, kierunek rozmowy. 

Wtedy rozmowa jest produktywna. Strony są zadowolone, następuje spotkanie interesów i jest zadowolenie z poświęconego czasu.

Żeby to osiągnąć trzeba być uważnym, wyrażać swoje potrzeby werbalnie i pytać. Koniecznie zadawać pytania, żeby zawęzić ilość tematów do głównego konkretu.

Następnym razem lepiej pokieruję taką rozmową. Dzisiejsze doświadczenie było bardzo ciekawe i uczące.

Ilustracja tytułowa: Jungwoo Hong - Suncheon, South Korea / Unsplash.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>