bad news

Bad news is bad news. Good news is good news.

20 września

0  Komentarzy

Zła wiadomość, to dobra wiadomość, czy przynajmniej do tego przyzwyczaiły nas media. Niestety, to dokładnie tak, jakby ktoś chciał Ci wmówić, że czarne jest białe, a białe jest czarne. Otóż nie - czarne jest czarne i generuje jeszcze więcej czarnego!

Kilka razy zastanawiałem się nad tym, czy warto żebym dzielił się na swoim blogu gorszymi dniami, albo porażkami. Odpowiedź ułatwia mi coś, czego nauczyłem się jakiś czas temu w ramach pewnego treningu mentalnego.

Inne komórki kory przedczołowej przetwarzają doświadczenia pozytywne, a inne negatywne, co pokazują te badania przeprowadzone na Uniwersytetcie Stanforda (bezpośredni link do artykułu naukowego).

Gdy skupiasz się na negatywnych informacjach, czy emocjach angażujesz tylko tę grupę komórek mózgowych, które są wyspecjalizowane w przetwarzaniu “negatywów”. To oznacza, że im bardziej “babrasz” się w takich doświadczeniach, tym bardziej jesteś w nich uwikłany i tym trudniej będzie Ci się wyrwać z ich błędnego kręgu, przerwać ten cykl negatywizmu.

To dlatego tak trudno wyrwać się kręgu zamartwiania (rok temu pisałem jak można to zrobić), trudno zdystansować do negatywnych przeżyć. Wymaga to zaangażowania innej partii mózgu, niejako “przełączenia się”.

Około 3,5 miesiąca temu popełniłem wpis na temat tego, co odróżnia silnego mężczyznę od słabego, gdzie opisałem kilka postaw, które obniżają naszą pewność siebie i przysparzają problemów.

Wszystko kryje się w sposobie myślenia.

Dlatego warto, żebyś zdał sobie sprawę z tego, że im dłużej tkwisz w negatywnych stanach, im częściej czytasz, słuchasz i oglądasz negatywne, pesymistyczne treści, tym częściej uaktywniasz tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za ich przetwarzanie i “więzisz” swój model myślenia w jednej klatce.

Robisz sobie krzywdę! 

Złe newsy generują destrukcyjne myśli i wzmacniają te połączenia neuronowe, które utrwalają tkwienie w nieproduktywnych stanach emocjonalnych. Do tego dłuższe pozostawanie w negatywnych stanach może skutkować odwlekaniem (tu przeczytasz dlaczego), które wymagają wzmożonego wysiłku emocjonalnego.

Bad news is BAD news!

Dlatego nie mam zamiaru skupiać się na upadkach, chyba że są to dobre ilustracje tego, jak konstruktywnie wyjść z pewnych sytuacji.

Zastanów się dzisiaj skąd płynie do Ciebie najwięcej takich negatywnych informacji i WYELIMINUJ to źródło!

Przy okazji polecam kilka pozytywnych źródeł wiedzy:

Podcast Lepiej Teraz - lepiejteraz.pl.
Vlog MiroBurn - odcinek o gorszych i lepszych dniach.

Po angielsku:
Seth Godin - blog, który śledzę od 10 lat. O marketingu, tworzeniu - bez narzekania.
Jocko Willink podcast - o dyscyplinie, ekstremalnej odpowiedzialności i byciu liderem.
Joe Rogan Experience - niesamowite wywiady z niezwykłymi ludźmi - bez cenzury, ciekawie.

Do miłego! Pozdrawiam Cię serdecznie.

​Ilustracja tytułowa: Elijah O'Donell ​prosto z Unsplash


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>