Wystrzegaj się ludzi, którzy ukrywają własne emocje Prosty Facet

Wystrzegaj się ludzi, którzy ranią uczucia innych, a ukrywają swoje emocje

25 lutego

0  Komentarzy

Jedną z oznak dojrzałości jest umiejętność panowania nad własnymi emocjami. Samo to już jest trudne, a co dopiero trzymanie tych emocji na wodzy i unikanie ranienia innych z powodu własnych frustracji.

Świat jest pełen osób sfrustrowanych, które za swoje niepowodzenia obwiniają zawsze „innych” – w rozżaleniu szukają powodów, by spuścić na kogoś swoje emocje.

Najgorzej, gdy ten mechanizm działa wewnątrz rodziny, a jest to niestety częste.

Emocje lądują na słabszych 

Z reguły obrywa się słabszym lub tym, którzy są postrzegani jako bezbronni – rani się dzieci, rodziców – zwłaszcza starszych.

Mężczyźni ranią kobiety agresją, nieobecnością, umniejszaniem ich wartości, z kolei kobiety ranią szantażem emocjonalnym, „gierkami” psychologicznymi, bo tak jest im najłatwiej oddać.

To przykre 🙁

Masz 100% wpływ tylko na siebie

Pamiętaj o jednym – to Ty bierzesz w całości odpowiedzialność za swoje emocje. Jeżeli tkwisz w toksycznej relacji, to możesz próbować przekonywać drugą osobę, żeby zachowywała się inaczej, możesz próbować… ale lepiej zadbaj o to, na co masz 100% wpływ – to jak odbierasz różne sytuacje, co myślisz i czujesz.

Komunikuj swoje emocje

Pamiętaj o jednym! Jeśli sam tkwisz w toksycznej relacji, w której drugi człowiek nie robi nic dla poprawy atmosfery emocjonalnej, to… – broń się przed pokusą, by mówić tej osobie czego sobie nie życzysz, a jednocześnie ukrywać własne emocje.

Ale rób to w sposób konstruktywny

Nie chodzi o to, żebyś uzewnętrzniał się, ze wszystkim co czujesz. Jeżeli dostajesz ostry ładunek emocjonalny możesz zaprotestować, ale pokazując „dlaczego” tego sobie nie życzysz – komunikując jakie emocje, bądź uczucia to w Tobie wywołuje.

Często taka postawa możesz stanowić nowe otwarcie. Może okazać się, że szczerość, z którą opiszesz swoje uczucia rozładuje atmosferę i da podstawę do rozmowy, której brakowało w tej relacji – partner-partnerka, rodzic-dziecko.

Wystrzegaj się osób, które ukrywają emocje

Opierając się na tej samej zasadzie wystrzegaj się osób, które chcą Cię zmieniać komunikując co z Tobą jest nie tak i co mógłbyś poprawić, ale nie ujawniają swoich emocji. To pójście na łatwiznę. To zaczątek konfliktu, który bardzo często narasta (jeśli sytuacje są nagminne) i wybucha ze zdwojoną siłą.

Prawie wszyscy w to wpadamy w różnych relacjach i różnych układach.

Czy nie przypomina Ci to jednak sytuacji, którą opisałem na początku?

Narzekania na świat, na system, zamiast wejrzenia do wewnątrz i zrobienia czegoś dla zelżenia swojej frustracji i usunięcia jej przyczyn, albo okiełznania emocji.

Nie bój się komunikować swoich emocji.

Nie bój się powiedzieć, że coś Cię rani.

Nie wytykaj błędów zaczynaj zdania od „A ty, a ty…”.

Wszyscy jesteśmy niedoskonali, do każdego można się o coś przyczepić.

Podsumowując:

Jeśli nauczysz się otwarcie komunikować swoje emocje (nazywać je, a nie wyrzucać na zewnątrz ze złością), zaczniesz osiągać niespodziewane rezultaty.

  • sam usłyszysz siebie i to, co czujesz,
  • dasz miejsce swoich emocjom, zyskasz głos, wzmocnisz swoją pozycję w dyskusji,
  • być może rozbroisz atmosferę i rozładujesz frustrację,
  • odwołasz się do tego, co drzemało gdzieś w głębi i zaczniesz to nazywać, będziesz aktywny w tym procesie;
  • sam nie pozostaniesz bierny, a bierność często powoduje wzrost agresji (bywa postrzegana jako unikanie),
  • być może druga osoba zakomunikuje Ci swoje emocje w sposób równie szczery i konstruktywny – wykonacie wtedy oboje ważny krok w kierunku uzdrowienia.

Konstruktywne komunikowanie emocji to umiejętność, a nauka to proces. Próbuj i daj sobie czas na osiągnięcie mistrzostwa.

Nie czuj się lepszy. Dopiero się uczysz.

Obserwuj rezultaty. Konfrontuj je ze swoimi przeszłmi doświadczeniami.

Masz 100% wpływ na to jak reagujesz i możesz to zmieniać, jeśli dotychczasowe efekty Ci nie odpowiadają.

Ilustracja tytułowa: Ehimetalor Akhere Unuabona z Unsplash


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>