prosty facet blog wpis

Jeden sposób na zbudowanie pewności siebie

15 listopada

Pewność siebie i atrakcyjność, przy czym ta druga mocno łączy się z pierwszą, to dwie bardzo poszukiwane cechy w XXI w. Miliony ludzi na Ziemi zastanawiają się jak zwiększyć pewność siebie i stać się dzięki temu bardziej skutecznym w działaniu i bardziej pożądanym przez partnerkę, pracodawców, widownię i tak dalej.

Pewność siebie to nie cecha wrodzona, to umiejętność, którą możesz zbudować, nawet jeśli nie dorastałeś w środowisku sprzyjającym jej ugruntowaniu.

Jaki to sposób na zbudowanie pewności siebie?

Poziom pewności siebie jest mocno związany z tym jak bardzo wierzymy w siebie i w swoje siły. Są dwie wersje, gdy przychodzi do zrobienia czegoś, co jest wyzwanie - myśli, że możesz to zrobić - w zależności od tego, którym myślom zawierzysz, tak też się stanie.

Uwierz mi, że większość ludzi na Ziemi ma swoje chwile zwątpienia i poczucie, że coś może się nie udać, jednak prawda jest taka, że dopiero działanie może wyjaśnić te wątpliwości.

Działanie podyktowane pozytywnym myśleniem, które dodaje motywacji, a nie jej odejmuje.

Jednak samo przeramowanie myślenia, tzn. zamiana myślenia negatywnego na pozytywne nie wystarczy, jeśli Twój cel jest nierealistyczny, nie masz kompetencji, doświadczenia, wytrwałości, czy innych cech, które są niezbędne do osiągnięcia celu.

Zdrowe myślenie (ukierunkowane na sukces) + Realizm i kompetencja, to właśnie składniki dobrej pewności siebie.

Samo przekonanie, że jesteś pewny siebie, bez realizmu i kompetencji, które to potwierdzają, jest jedynie “kozaczeniem”, albo w skrajnych przypadkach narcyzmem.

Przekonanie i pozytywne myślenie, połączone z kompetencjami, które potwierdzają to, co chcesz osiągnąć, ale bez działania, jest marzeniem na jawie.

Trzy składniki i wzór jest kompletny:

zdrowe myślenie (wewnętrzne przekonanie o swojej sile) + realizm i kompetencja + działanie potwierdzające przekonanie = zdrowa pewność siebie

Jak zbudować trwałą i prawdziwą pewność siebie?

Równolegle buduj kompetencje i w działaniu potwierdzaj swoje przekonania o tym, że coś możesz i tak przyrostowo buduj coraz wyższą pewność siebie dzięki zwiększaniu stawki, robieniu kolejnych prób i kończeniu większości sukcesem i tego się trzymaj, a pewność siebie będzie czymś naturalnym.

Tym samym wzorem się kierując… aby nie mieć dużej pewności siebie:

unikaj działania i robienia rzeczy odważnych, myśl negatywnie i umniejszaj swoje zasługi, buduj iluzoryczne pojęcie o pewności siebie na czymś, co jedynie pomyślałeś, a czego nie potrafisz nawet udowodnić.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>