20 czerwca

Samiec Alfa kontra Beta

Prosta Męskość

0  Komentarzy

Samiec Alfa jest stawiany jako ideał męskości. To prawdziwy samiec, przywódca, który jest pewny siebie, decyzyjny, sprawczy, wie czego chce i dokąd zmierza, “wymiata” w każdej pozytywnej kojarzącej się dziedzinie.

To właśnie mężczyzna, który jest atrakcyjny dla kobiet, a nie jakaś “ciapa”.

Samiec Beta z kolei, to zaprzeczenie Alfy, to jego przeciwieństwo. Oto krótkie zestawienie ważniejszych cech alfy i bety.

SAMIEC ALFA

SAMIEC BETA

wie czego chce

nie wie czego chce i do czego dąży

potrafi “prowadzić” kobietę

nie potrafi “prowadzić” kobiety

zdecydowany - wie czego chce, ma pomysł na siebie

niezdecydowany - u innych szuka potwierdzenia tego kim jest

decyzyjny

ma problem z podejmowaniem decyzji

odpowiedzialny - bierze przede wszystkim odpowiedzialność za siebie

obwinia wszystkich dookoła o niepowodzenia

nie przejmuje się krytyką, ani tym, że ktoś mógłby go zastąpić

bierze krytykę do siebie, czuje się niepewnie w towarzystwie silniejszych od siebie mężczyzn

jest pewny siebie i przejawia to w swoim działaniu, działa zdecydowanie, z jasną intencją

brakuje mu pewności siebie, działa w sposób niejednoznaczny i nieczytelny

samowystarczalny

potrzebujący

stawia swoje potrzeby nad potrzebami innych

stawia kobietę na piedestale

nie daje się nikomu wykorzystywać, jest przywódcą stada

daje się wykorzystywać kobietom

wychodzi naprzeciw trudnościom

wycofany


Czyli Ideał kontra Anty-Ideał. Samiec Alfa może liczyć na zainteresowanie wielu kobiet, dużą ilość seksu i nie da sobą manipulować, wręcz przeciwnie - to inni zatańczą tak, jak on im zagra.

Żeby nieco uczłowieczyć ten istny ideał - Alfę, czasem dopisuje się mu negatywne cechy, jak chamstwo, egocentryzm, promiskuityzm (czyli niewierność kobietom i “skakanie z kwiatka na kwiatek”). Żeby dowartościować Betę przypisuje się mu korzystną wierność i stawia się go jako rolę korzystną w przypadku rodziny.

Prawdę mówiąc śmieszą mnie takie opisy. To czarno-biała wizja rzeczywistości, w której dobry egzemplarz ma swój przeciwstawny, zły odpowiednik.

Przywodzi mi to na myśl polityczne spory między partią rządzącą a opozycją, albo między tak zwaną Prawicą a Lewicą.

Czy ktoś przy zdrowych zmysłach i z minimalną chociażby wiedzą polityczną wierzy jeszcze w takie etykietki? Dziś szeroko rozumiana Prawica potrafi propagować poglądy lewicowe, a lewica wie, że nierzadko inkorporuje do swoich programów wartości, które historycznie zawsze należało do konserwatywnej prawicy.

Ale odejdźmy od porównań politycznych. Bardzo nie lubię uproszczeń i z takiego powodu na swoim blogu odchodzę od takich przejaskrawionych opisów i to nie dlatego, że sam nie jestem ideałem - czystą Alfą, ale dlatego, że wzorzec samca alfa ma podstawy w świecie zwierząt i można wyekstrahować pewne cechy, które charakteryzują takie osobniki i jest to konkretna rola w stadzie, jednak we wpisach nt. alf i innych liter alfabetu greckiego zbyt, ich autorzy często wpadając w tendencyjność i chęć wykazania tez, które sami chcą forsować - to Alfa ma lepiej i realizuje najlepiej swoje interesy w stadzie.

Prawda jest bardziej złożona:

  • w stadzie jest o wiele więcej ról niż tylko alfa i beta,

  • ludzie mają (w przeciwieństwie do zwierząt) zdolność do autorefleksji i dochodzenie do czasem bardzo wyrafinowanych wniosków na podstawie tego, co obserwują i czego doświadczają,

  • każda z cech, czy postaw przypisywanych obu typom samców (alfa/beta) może mieć zarówno swoje pozytywne, jak i negatywne następstwa w zależności od tego jak jest interpretowana i właśnie dlatego, że może być przez człowieka interpretowana, np. nadmierna decyzyjność może przerodzić się w manię kontroli lub bezrefleksyjność, a odpowiedzialność w pewnych warunkach może przeistoczyć się w silny samokrytycyzm, gdy coś się nie udaje,

  • współczesne role kobiet i mężczyzn w społeczeństwach uległy istotnemu przewartościowaniu i nie są już tak mocno powiązane z imperatywami biologicznymi-fizjologicznymi, jak w czasach prehistorycznych, lub nawet antycznych czy w średniowieczu,

  • społeczności, rozpatrywane jako wielkie masy - tj. cywilizacje, np. Cywilizacja Zachodu, czy Cywilizacja Wschodu, lub też Cywilizacja Orientu itd. mają także swoje wzorce kulturowe, swoich meta-bohaterów - ideały, które są uosobieniem najbardziej pożądanych cech ludzkich, które mają w danej cywilizacji zapewniać sukces, uzyskanie optymalnego wyniku

  • ważnych nośnikiem postaw były do tej pory religie, nawet ateizm jako ruch społeczny będący alternatywą dla religijności w podobny sposób określa postawy lub zachowania, które są bardziej pożądane i korzystne dla społeczeństwa i jednostki od innych.

Z powyższego względu spokojnie można odrzucić wzorzec Alfy jako najwyższego ideału i wszelkie wpisy, które starają się w taki, przejaskrawiony sposób przedstawiać ideał męskości można traktować podejrzliwie.

Co wcale nie oznacza, że nie warto sobie zadawać pytania jaki zestaw cech mężczyzny jest optymalny i do jakiego ideału warto dążyć.

Jednak moim zdaniem na pewno odpowiedzią na to pytanie nie jest uproszczony wzorzec - Alfa-ideał. Sukces w życiu jest przede wszystkim różnie definiowany przez różnych ludzi - dla jednych to bogactwo, dla innych zdrowie lub poczucie szczęścia, albo przynależność do grup społecznych.

Jeśli nawet pozostaniemy przy dość mglistej definicji sukcesu, jako optimum osiągnięć w możliwie szerokim spektrum obszarów życia: rodzinie, znajomościach, finansach, zdrowiu, duchowości itd. itp. to osiągnięcie sukcesu będzie tak samo wypadkową wielu czynników - dobrych wartości, wartościowych relacji, silnego fundamentu duchowo-psychicznego, dobrych genów, odporności zdrowotnej itd.

Dlatego ideały warto omawiać na wielu poziomach, biorąc pod uwagę wielowątkowość tego naszego ludzkiego kieratu.

Nie ma jednego prostego wzorca, są lepsze lub gorsze drogi.

Ten alfabet grecki ma wiele liter.

Nie ma prostych odpowiedzi.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

Kim jest Prosty Facet?

Brak odwagi to ostatnia rzecz…

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter i otrzymaja eBooka!

Wraz z cotygodniowym newsletterem wyślę Ci BlogBook z wpisami z lat 2018-19.

>