dialog wewnętrzny osłabiający

Przestań powtarzać rzeczy, które czynią Cię słabym

11 października

W naszych głowach codziennie trwa dialog wewnętrzny, polegający na tym, że jedna część nas skłania się ku jednej decyzji i działaniu, a druga wręcz przeciwnie próbuje nas od tego odciągać. Jest część pozytywna i negatywna, dążąca do i uciekająca od, odważna i strachliwa, konsekwentna i niekonsekwentna. Takie przeciwstawne głosy, które toczą ze sobą walkę.

Istotną częścią tego dialogu wewnętrznego jest to, że generuje mnóstwo myśli na temat nas samych, na temat tego, kim rzekomo jesteśmy, jak powinniśmy się zachowywać w każdej sytuacji.

W takim starciu wewnętrznych głosów łatwo przegrać, poddać się, nie zrealizować swoich zamiarów.

Jak od tego się uwolnić? Czy da się?

Jedną z opcji jest dystansowanie się do myśli, odpuszczanie dzięki medytacji, treningowi uważności, który ułatwia identyfikowanie tego, co dzieje się wewnątrz i podejmowanie bardziej racjonalnych decyzji.

albo

Ciężka mentalna praca nad tym, żeby takie myśli w ogóle się nie pojawiały.

Oczywiście są myśli pomocne i niepomocne. Te niepomocne, destrukcyjne można zidentyfikować jako takie, które nas osłabiają, odbierają nam motywację, chęci do działania, ryzykowania, odbierają energię i pogarszają samopoczucie generując jeszcze więcej myśli negatywnych, lub wpychają nas głębiej w naszą strefę komfortu.

Proponuję Ci dzisiaj fragment wykładu prof. Jordana Petersona - Przestań powtarzać rzeczy, które czynią Cię słabym.

Ilustracja tytułowa: Ehimetalor Unuabona z Unsplash


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>