prosty facet blog wpis

Jak ważne jest posiadanie silnego fundamentu?

8 września

To, co w życiu osiągasz jest podyktowane nie tylko systematyczną pracą ukierunkowaną na określone cele, ale również, albo i przede wszystkim czymś głębszym, czymś co stanowi Twój fundament - wartościami życiowymi.

Oczywiście systemy religijne proponują gotowe systemy wartości, ale ja piszę o czymś znacznie szerszym.

Twoje wartości, to nie tylko zasady, którymi kierujesz się w życiu np. “nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”, ale także priorytety.

Niestety gdy napotykamy na trudności nasze postanowienia życiowe szybko się weryfikują. Anglosasi stosują powiedzenie “walk the talk”, czyli bądź ucieleśnieniem tych wartości i zasad, które wyznajesz.

Im dokładniej określisz zasady, którymi się kierujesz i im bardziej zdecydowany jesteś w ich wypełnianiu, tym silniejsze poczucie wewnętrznej spójności budujesz, a to jest ważne, bo wielu z nas buduje na tym swoją siłę.

Problem zaczyna się wtedy, gdy fundament jest zły, oparty na skorumpowanych zasadach, lub niezweryfikowanych przekonaniach.

Wówczas możesz zbudować charyzmę, ale staniesz się wyznawcą czegoś, co nie działa.

Dlatego powinniśmy starać się ucieleśniać to, co wyznajemy, zdobywać doświadczenie co działa, a co nie działa i nieustannie weryfikować swoje przekonania.

Posiadanie określonych przekonań jest ważne, bo pozwala nam szybciej podejmować trudne decyzje i być bardziej kreatorem swojego życia, niż kimś kto reaguje na to, co do niego przychodzi znienacka.

Traktuje swoje wartości jak fundament, na którym możesz oprzeć swoje życie, ale również jako kierunek, na który się orientujesz.

Z czasem ten fundament stanie się ledwo widoczny, ukryty gdzieś pod spodem, ale to dzięki niemu to, co robisz w życiu będzie miało solidne podstawy.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>