prosty facet blog wpis

Nigdy nie mów „jesteś w błędzie”!

18 grudnia

0  Komentarzy

Każdy z nas ma takie sytuacje - w rozmowie wychodzi rażąca różnica zdań, jesteśmy przekoani, że mamy rację i nie możemy się powstrzymać, by nie powiedzieć "jesteś w błędzie!".

Tyle, że bez względu na to, czy faktycznie mamy rację, czy tylko jesteśmy przekonani, że ją mamy, takie hasło wypowiedziane na głos, zagwarantuje co najwyżej zamknięcie drogi do jakiekogolwiek zrozumienia ze strony naszego rozmówcy.
Skutkiem będzie okopywanie się na swoich stanowiskach.

"Jesteś w błędzie!" należałoby uzupełnić o "Uważam, że jesteś w błędzie.", lub "Według mojej wiedzy jesteś w błędzie.", żeby zdać sobie sprawę, że to, co uważamy jest całkowicie naszą wizją sytuacji, która opiera się na naszym obecnym stanie wiedzy, a nasz rozmówca ma całkowite prawo postrzegać tę samą sytaucję inaczej i się z nami nie zgadzać.

Uszanujmy to, zachowując przy tym swoją opinię.

Nie musisz mówić komuś "jesteś w błędzie", żeby obronić swoje przekonania. Nie o obronę przekonań tutaj chodzi. Chodzi o to, żeby dać miejsce swojemu rozmówcy na otwarcie się i podzielenie się swoim punktem widzenia.

Następnym razem, kiedy zechcesz wypowiedzieć słowa "jesteś w błędzie", pomyśl, że możesz nie wiedzieć czegoś, co wie Twój rozmówca. Dowiedz się co wie on/ona - to będzie o wiele ciekawsze od zamknięcia rozmowy jednym różniącym was stwierdzeniem.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>