prosty facet blog wpis

Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa – historia pewnego mitu.

15 lipca

Książka Johna Grey’a o tym właśnie tytule jest bardzo często przytaczana w dyskusjach o różnicach w komunikowaniu się kobiet i mężczyzn. Tytułu zwykło się używać jako metafory w sytuacjach, w których tłumaczymy brak zrozumienia między płciami, jakby pochodzili z dwóch różnych planet. Czy słusznie?

Fakt jest taki, że John Gray na poparcie tez wygłaszanych w swojej książce nie miał żadnych wiarygodnych badań, więc prawdopodobnie wysnuł je wyłącznie ze swojej głowy.

“Przekonanie, że mężczyźni i kobiety komunikują się na zupełnie różne sposoby, zostało omówione w książce Scotta O. Lilienfelda i współautorów prezentującej największe mity psychologii popularnej. Autorzy wskazują, że Gray na poparcie swoich tez nie przytacza żadnych systematycznych badań, a opublikowane badania naukowe nie dowodzą znaczących różnic w międzypłciowych zachowaniach komunikacyjnych[4].” (źródło: wikipedia).

Czy my - mężczyźni różnimy się psychologicznie od kobiet? Owszem, różnimy się, jednak nie na tyle, żeby twierdzić, że pochodzimy z dwóch całkowicie odmiennych świat.

A może po prostu z szacunku dla faktów i nauki warto pominąć metaforę “kobiety są z Wenus, …”?

W życiu nic nie jest na tyle proste, żeby można to było sprowadzić do jednego prostego zdania.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>