prosty facet blog wpis

Przepraszam – jak przepraszać konstruktywnie?

10 sierpnia

Niektórzy podają, że istnieją trzy magiczne słowa, które mają niezwykłą moc działania. Acha moc działania… jakiego? Magia… czyli co? Dość niesprecyzowane to działanie.

Te słowa, to: przepraszam, proszę i dziękuję.

Skupię się dziś tylko na pierwszym, odzierając je z przypisywanej magii i rozkładając na czynniki pierwsze.

Czy powinniśmy przepraszać zawsze?

Nie do końca. Przeproszenie może być wykonane w sposób dysfunkcyjny. Kiedy tak się dzieje? Wówczas, gdy przepraszasz dla “świętego spokoju”, mówisz “przepraszam”, żeby uciąć głębszą dyskusję na temat swojego postępowania, lub emocji, które są w tę sytuację zaangażowane.

Takie przeproszenie jest nieskuteczne i może zostać odebrane przez osobę, która coś Ci zarzuca, jako “odczep się”. Dlaczego?

Jest to widoczne zwłaszcza w związkach - kłótnie rozpoczynają się o drobne, niby nieistotne rzeczy, lub o sytuacje, które nagminnie się powtarzają, jednak wcale nie chodzi o to, że zrobiłeś coś nie tak, chodzi bardziej o postawę, o intencje, które sprawiają, że tak się dzieje.

Rozwiązaniem problemu nie będzie ani przeproszenie i powrót do swojej rutyny, ani uciekanie od głębszego przeanalizowania przyczyny problemu, o wgląd w siebie i sprawdzenie swoich emocji.

Suche “Przepraszam!” rzucone w odpowiedzi na “grubszy” zarzut zostanie odebrane jako odcięcie się, odgrodzenie się od konfrontacji.

Jak użyć “przepraszam” w sposób funkcjonalny?

Takie przeprosiny brzmią wewnątrz Ciebie nie jak “ok, zamknij się”, tylko bardziej jak “chcę wysłuchać Ciebie i zrozumieć jakie masz emocje.”. To przepraszam otwierające, a nie zamykające dyskusję.

Niektórzy z nas mają problem z przepraszaniem, bo uważają, że to jest jak poddanie się na pewnym polu, że wiąże się z przyznaniem komuś pełnej racji. To nienajlepszy instynkt, nad którym warto popracować.

Nikt z nas nie jest idealny i z całą pewnością każdy z nas znajdzie coś, za co może przeprosić. Żadna sytuacja nie jest wzorcowa, na pewno możesz znaleźć coś, co można było zrobić lepiej.

Dlatego mam propozycję.
Następnym razem, gdy będziesz w sytuacji, gdy ktoś Ci coś zarzuca, użyj empatii, postaraj się zrozumieć emocje tej osoby, nie broń się przyznaniem się do ułomności, jeśli zauważasz, że rzeczywiście jest jakieś ziarno prawdy w tym, co jest Ci zarzucane - powiedz:

“Przepraszam, z całą pewnością są sytuacje w których … (robię to i to, zachowałem się tak i tak) … czuję, że to Ciebie … (np. złości, albo sprawia, że czujesz się rozczarowany/-a), powiedz mi, jak się z tym czujesz, chcę lepiej zrozumieć Twoje emocje.”

Zauważ, że takie sformułowanie wcale nie jest równoznaczne z poddaniem się, ani tym bardziej z braniem winy na siebie. To tylko stwierdzenie pewnego faktu (nie jestem idealny), które jest na tyle zaskakujące, że pomaga rozbroić emocje, do tego jest to połączone z empatycznym i pełnym szacunku do osoby, która wnosi pretensje i pozwala zrobić dla niej przestrzeń do podzielenie się tym co znajduje się głębiej pod jej pretensjami i emocjami.

Inne sformułowania otwierające, których możesz użyć:

  • “Muszę przyznać, że … “
  • lub “Czasami/zdarza mi się …”
  • + komunikat dotyczący Twoich emocji “... czuję, że…”
  • + “...opowiedz mi więcej o tym.”

To jest dopiero magia, prawdziwa magia, która rozbraja konflikty i otwiera na dyskusję o tym, co jest najgorętsze (emocjach) i pozwala poszukać przyczyny tychże.

I co chyba najważniejsze:

To nie pojedyncze słowa są magiczne i mają moc, tylko wewnętrzna intencja z jaką je wypowiadamy. Ważne, żeby przekaz słowny był spójny z tym, co czujemy wewnątrz, w przeciwnym razie druga osoba wyczuje niezdrowy rozdźwięk, między tym co komunikujesz, a tym co może wyczytać z tonu Twojego głosu, mowy ciała i innych czynników.

Przepraszam, to tylko dopiero, liczy się kontynuacja.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

Wystrzegaj się ludzi, którzy ranią uczucia innych, a ukrywają swoje emocje

Wystrzegaj się ludzi, którzy ranią uczucia innych, a ukrywają swoje emocje

Jeśli chcesz zrozumieć, jak przekonać innych ludzi…

Jeśli chcesz zrozumieć, jak przekonać innych ludzi…
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>