prosty facet blog wpis

Jak podać swoje racje w przypadku różnicy zdań?

27 sierpnia

0  Komentarzy

Nawet gdy jesteś stuprocentowo pewien, że masz rację, udowadnianie swojemu adwersarzowi, że Twoje zdanie jest właściwe tylko pogorszy sytuację.

Ego kontra ego, racja kontra racji. Znamy to z filmu “Dzień Świra” Marka Koterskiego - “moja prawda jest najmojsza!”. To niestety nie prowadzi do niczego więcej niż skłócenia i podziałów, jak zresztą częstą w polityce.

No dobrze, ale co jeśli ja znam fakty, które zaprzeczają twierdzeniom adwersarza?

Zastanów się dobrze nad tym, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz się poróżnić i pozostać zupełnie niezrozumianym, a w pamięci pozostawić negatywne emocje, czy może jednak jesteś w stanie odłożyć na bok ego i skupić się na znalezieniu nici porozumienia.

Ostatecznie dużo bardziej wartościowe jest, żeby łączyć, a nie dzielić.

Możesz wyrazić swoje zdanie w inny sposób. Jak to zrobić?

Pierwszy etap, to odpuścić dyskutowanie o racjach, bo im silniej Ty będziesz obstawał przy swoim, tym silniej Twój rozmówca będzie się okopywał na swoim stanowisku.

Odsuń tę kwestię na bok.

Drugi etap - wyraź swoją aprobatę dla czegoś, co rzeczywiście podziwiasz u swojego rozmówcy. Np. podziw dla jego kompetencji w zakresie, w którym jest ekspertem.Naprawdę jestem pełen podziwu dla Pana znajomości tematu polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, zdaję sobie sprawę, że musi być poparta wieloletnim doświadczeniem w pracy na stanowisku ...

Trzeci etap - zrobiłeś przestrzeń, być może Twój partner/-ka w dyskusji zechce rozwinąć omawiany temat. Wysłuchaj.

Czwarty etap - wyraź głębszą prawdę o tym skąd żywisz swoje przekonanie, bez udowadniania racji. Zrób to w sposób neutralny.

Np. Opieram się na książce X, którą przeczytałem niedawno. Stąd byłem przekonany, że jest tak i tak.

Do tego momentu udało Ci się dużo więcej niż przerzucanie się na racje.

Doceniłeś coś, co rzeczywiście uznajesz jako pozytywna cecha u swojego rozmówcy. Zestopniowałeś negatywne emocje i wywołałeś pozytywne. Zrobiłeś przestrzeń i dowiedziałeś się być może czegoś, czego nie wiedziałeś do tej pory. Na koniec przekazałeś swoją prawdę w sposób niekonfliktowy i niekonfrontacyjny.

Może się czuć zadowolony, bo nie rozgrzewając atmosfery, wzbogaciłeś swojego rozmówcę, siebie, a jednocześnie podałeś swoje zdanie, ale pozostawiłeś atmosferę “czystą”.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>