lepsze zrobione niż doskonałe

Dlaczego lepsze jest to, co zrobione, niż doskonałe?

12 listopada

0  Komentarzy

Parę lat temu byłem DJ-em na imprezach tanga argentyńskiego - tak zwanych milongach. Dobry DJ to jeden z kluczowych elementów każdej milongi - dobry może zauroczyć tancerzy muzyką, rozanielić ich, lub po prostu dać solidny kawałek dobrej muzyki do spędzenia wieczoru lepiej niż w domu. Kiepski DJ może zanudzić proponowaną muzyką, a nawet wygonić większość osób z klubu.

A ludzie, zwłaszcza ludzie, którzy za coś płacą (np. za wejście na milongę) bywają wymagający i... mają do tego całkowite prawo.

Ja miałem też swoje lepsze, ale i gorsze dni jako DJ. Nie raz zdarzyło mi się przyjąć garść gorzkich słów - krytyki za to, jaką puszczam muzykę.
 
OK, ale co ma to wszystko wspólnego z tytułem wpisu?

Jednym z bardziej powszechnych lęków, jakie mamy, to lęk przed odrzuceniem, przed tym, jak inni nas odbiorą. To lęk, który często powstrzymuje nas przed próbowaniem czegoś nowego, czego dotąd nie doświadczyliśmy.

Jak inni nas odbiorą? Lubię często oddzielać to "nas", czyli "ja" od "ja" oznaczającego całego mnie i to nie dlatego, żeby zrobić wybieg i uniknąć wzięcia odpowiedzialności za to, co robię, tylko dlatego, że krytykując Cię, ktoś nie krytykuje całego Ciebie, tylko tę część, którą mu zdołałeś przekazać w tej szczególnej chwili, w której mieliście interakcję.

To, że spotykasz się z odrzuceniem, nie znaczy, że ktoś odrzuca Cię jako człowieka w tej jednej chwili. Po prostu mówi "nie" temu co mu przekazałeś. Czy to koniec? Oczywiście, że nie. To informacja zwrotna, którą można uznać za przydatną, albo za nieprzydatną.

To jakim jesteś człowiekiem, to o wiele dłuższa historia. Niezachęcająca wyglądem poczwarka zamienia się w pięknego motyla. Wszystko podlega ewolucji i rozwojowi.

Zawsze warto dostarczać to, co najlepszego mamy w danej chwili, w tej chwili, a nie później, kiedyś, gdy może to będzie lepsze. Nie! Czas robi różnicę i Twoja chwila jest teraz, dlatego dostarczaj, trzymaj się zobowiązań.

A strach niech tylko będzie wskazówką, że to jest Twoja ważna i cenna praca, ale niech będzie przypomnieniem, że nie będziesz akceptować żadnych wymówek. 

Lepsze jest to, co jest zrobione, niż doskonałe (ale nie w czas). 
To, co jest zrobione podlega ocenie. Wykorzystaj ją do wzrostu umiejętności.
Nic nie jest jednostajne, jeśli się o to zatroszczymy i włożymy wysiłek, by to zmienić.

Ilustracja tytułowa: Blake Connally - Tulsa, U.S. / Unsplash


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>