16 sierpnia

Dlaczego bywamy złośliwi i odgrywamy się na innych?

Proste Emocje, Proste Relacje

0  Komentarzy

Wielkie i ważne pytanie - dlaczego dzieje się tak, że niektórzy z nas są złośliwi i odgrywają się na innych, sprawiają przykrość?Ze złośliwością bywa różnie, ale badając warto uwzględniać skrajności. Otóż według badań psychologicznych przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA) najbardziej złośliwe są osoby o wysokich wynikach na skali psychopatii, narcyzmu i makiawelizmu.Według tych samych badań okazało się także, że mężczyźni są bardziej złośliwi od kobiet.

Moim zdaniem jednym z najczęstszych i najważniejszych czynników, które wpływają na to, że niektórzy z nas są bardziej złośliwi to fakt, że nie umieją w konstruktywny sposób zadbać o swoje potrzeby i wypracować przestrzeni dla ich realizacji. Złośliwość to nie to samo, co zawiść, choć czasem bywamy złośliwi z zawiści. Złośliwość to sposób odreagowania swojej frustracji, czyli emocjonalnego napięcia wynikającego z nagromadzenia negatywnych emocji, które są wynikiem braku spełnienia - społecznego, realizacji potrzeb wewnętrznych (np. emocjonalnych), czy też bólu wewnętrznego.

Sprawianie przykrości innym to ucieczka od swoich negatywnych emocji i problemów, od tego, co nas by przytłaczało, gdybyśmy sobie to uświadomili, w bardzo niekonstruktywne rozładowanie na drugim człowieku.Jeśli korci, żeby sprawić komuś złośliwość, spytaj siebie wpier, czy wszystko u Ciebie w porządku, czy nie odczuwasz jakiegoś napięcia, a chcesz je w “tani” sposób rozładować.

Prawdziwie szczęśliwi ludzie nie odczuwają potrzeby bycia złośliwymi.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

Wystrzegaj się ludzi, którzy ranią uczucia innych, a ukrywają swoje emocje

Jeśli chcesz zrozumieć, jak przekonać innych ludzi…

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter i otrzymaja eBooka!

Wraz z cotygodniowym newsletterem wyślę Ci BlogBook z wpisami z lat 2018-19.

>