prosty facet blog wpis

Czym jest a czym nie jest pozytywne myślenie?

28 sierpnia

0  Komentarzy

Być może często tu i ówdzie słyszysz, że powinieneś myśleć pozytywnie. Ja przynajmniej często słyszałem takie teksty i nie powiem, wkurzało mnie to!

Wyobrażałem sobie, że myśleć pozytywnie, to udawać, że jest się szczęśliwym, gdy w głębi duszy czuję się smutny, albo przeżywam zupełnie inne emocje z głębokiej przecież palety uczuć.

Takie było moje wdrukowane głęboko przekonanie.

Przekonania, które wywołują negatywne myśli i emocje to zazwyczaj błędy myślowe oparte na bardzo subiektywnych odczuciach, które nie mają poparcia w faktach, lub na generalizowaniu doświadczeń z pewnych sytuacji, lub innych błędach myślowych.

Nie mamy wpływu na to, jak inny człowiek przeżywa radość, a to jak go odbieramy w danej sytuacji bardzo często jest przefiltrowane przez pewne doświadczenia z przeszłości, które każą nam upraszczać rzeczywistość i ją zafałszowują.

Co więcej... przekonania, które żywimy na temat innych osób zazwyczaj przekazują prawdę o nas samych.

To, że mam przekonanie, że ktoś okazując pozytywne emocje jest w jakiś sposób powierzchowny, nieprawdziwy, oderwany od swojego głębszego ja, mówi coś o moim sposobie myślenia, a nie o tej osobie.

Co takiego? U każdego może być inaczej i, żeby dojść do sedna trzeba przejść przez serię kilku pytań “dlaczego?”.

Badanie przekonań przez "dlaczego?"

Dlaczego uważam, że X nie jest prawdziwie uśmiechnięty?

myśl automatyczna: “Bo za bardzo się uśmiecha i mu nie ufam”.

Dlaczego uważam, że gdy ktoś za bardzo się uśmiecha, to nie należy mu ufać?

myśl automatyczna: “Bo nikt się tak nie cieszy naprawdę.”

Dlaczego uważam, że nikt się tak naprawdę nie cieszy?

myśl automatyczna: “Bo ludzie, którzy bardzo się cieszą są fałszywi.”

Gdy schemat odpowiedzi się powtarza, to znaczy, że dotarliśmy do rdzennego przekonania, czyli czegoś, co jest mocno wdrukowane w głowę i warunkuje nasze myślenie.

Wówczas przechodzimy do sprawdzenia czy takie przekonanie jest oparte na faktach, czy nie. Wystarczy poszukać argumentów za i przeciw temu, że dane przekonanie jest prawdziwe, lub nieprawdziwe. Dowody za tym, że myśl automatyczna/przekonanie jest prawdziwe/nieprawdziwe.

np. Czy wszystkie osoby, które żywo okazują pozytywne emocje zachowują się nieprawdziwie?

W tym kroku może szybko okazać, że nasze myślenie jest błędne. Np. odpowiedź przeciwko temu stwierdzeniu może brzmieć: “Nie, przecież małe dzieci są takie radosne, a do tego nie potrafią kłamać.” albo “Mam kilku przyjaciół, którzy są bardzo autentyczni w życiu i także żywo okazują pozytywne emocje.”.

CZĘŚĆ DRUGA

Odpowiedzmy sobie zatem jaka jest prawdziwa, konstruktywna wartość pozytywnego myślenia.

Pozytywne myślenie wywołuje pozytywne emocje, podczas gdy negatywne myślenie wciąga nas w wir kolejnych negatywnych myśli i emocji.

Pozytywne myślenie zdecydowanie jest konstruktywne, gdy nie służy przykryciu negatywnych emocji i ucieczce od nich.

Pozytywne myślenie jest pozytywne, gdy samo w sobie nie jest rodzajem filtru, sposobu na zafałszowanie naszych faktycznych odczuć na dany temat.

Pozytywne myślenie odnosi się do nas i do naszego sposobu odbierania rzeczywistości - gdy jest negatywny, zwykle Twój odbiór świata i innych ludzie będzie negatywny, gdy jesteś pozytywnie nastawiony, wówczas świat będzie się Tobie wydawał bardziej pozytywne, inni ludzie również.

Pozytywne myśli wywołują pozytywne emocje, a takie emocje to coś zwykle bardzo pożądanego, konstruktywnego dla nas, podczas, gdy negatywne myśli mają tendencję do wywoływania negatywnych emocji, co jest niekorzystne.

Pozytywne myślenie nie wyklucza myślenia realistycznego, nie musi oznaczać bujania w obłokach i postrzegania realnych zagrożeń przez różowe okulary.

Jeśli pozytywne myślenie jest dla kogoś dobre, to nie do Ciebie należy ocena tego, natomiast możesz jak najbardziej dbać o swoje emocje i kwestionować swoje przekonania.

Jeśli to, co uważasz za pozytywne myślenie nie wywołuje w Tobie pozytywnych odczuć i emocji, to nie jest to pozytywne myślenie, tylko błędne przekonanie, które zafałszowuje Ci postrzeganie siebie, innych ludzi, lub świata.

To nie pozytywne myślenie może Cię zwieść i spowodować rozczarowanie, tylko brak myślenia opartego na faktach. Najlepiej jeśli połączysz te dwa sposoby myślenia.

Pozytywności!


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>