prosty facet blog wpis

Białe kłamstwa

23 lipca

Białe kłamstwa to takie niewinne, małe oszustwa, których się dopuszczamy tłumacząc to sobie tym, że robimy to dla dobra drugiego człowieka… a może dla siebie?

Białym kłamstwem jest nie powiedzieć całej prawdy, coś ukryć po to, żeby nie musieć przechodzić przez emocje związane z wyjaśnianiem jak jest w rzeczywistości, żeby nie narazić się na poczucie odrzucenia, lub na oburzenie ze strony innych osób.

To tak naprawdę zasłanianie się przed faktami, przed pełną prawdą, które przechodzi łatwiej niż “grube” kłamstwo, bo uruchamiamy w sobie wymówkę, jakobyśmy musieli kogoś chronić przed pełną prawdą.

Białym kłamstwem jest to, gdy wmawiasz swojemu dziecku, że pan na filmie właśnie zasnął, zamiast przyznać, że umarł.

Białym kłamstwem jest to, że mówisz żebrakowi, że nie masz akurat drobnych, zamiast powiedzieć, że nie chcesz mu po prostu dać pieniędzy.

Białym kłamstwem jest to, gdy opowiadasz komuś jak coś zrobić, podczas gdy nigdy tego nie robiłeś i tylko Ci się coś wydaje.

Białym kłamstwem jest mówienie wszystkiego tego, co w naszym przekonaniu jest przyzwoite i przejdzie, zamiast bardziej surowej i ryzykownej prawdy.

Białym kłamstwem jest to, gdy mówisz komuś, że nie masz dla niego czasu, a tak naprawdę, po prostu nie chcesz mu tego czasu poświęcić.

Białym kłamstwem jest to, że mówisz że czegoś nie potrzebujesz, gdy bardzo Ci na tym w rzeczywistości zależy.

Białe kłamstwo ma chronić Ciebie, nie tego, komu kłamiesz!

Ma Cię ochronić przed niewygodnym uczuciem - przed zasmuceniem dziecka, przed rozczarowaniem żebraka, przed tym, że możesz wyjść na osobę niekompetentną, przed tym, że nie zawsze postępujesz “jak się należy” w Twoim środowisku, przed uzależnieniem od drugiego człowieka i koniecznością zaangażowania się i poświęcenia mu większej ilości czasu i okazania zrozumienia

= przed pracą emocjonalną, którą należy wykonać, żeby przyjąć na siebie konsekwencję powiedzenia prawdy/

Białe kłamstwa demoralizują w taki sam sposób, jak grube i ewidentne kłamstwa i tylko oszukujesz nie tylko innego człowieka, ale przede wszystkim siebie.

To zła karma! Nie gromadź takiej energii.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>