bądź odbiciem siebie

Bądź swoim własnym światłem

28 września

0  Komentarzy

Niektóre związki międzyludzkie są zbudowane na zasadzie zależności jednej osoby od drugiej. O ile nie ma nic złego w tym, żeby się dogadywać między sobą, wręcz przeciwnie jest cechą pożądana w długoletnim związku umiejętność pójścia na kompromis i dzielenia się obowiązkami, o tyle jednak każda sytuacja ma swoje granice, przy przekroczenie których może stać się niezdrowa.

Zdrowa współzależność, to relacja w której dzielimy się, albo wręcz przekazujemy całkowicie drugiej osobie coś, co moglibyśmy sami wykonywać, ale nie jest to naszą mocną stroną.

Niezdrowa zależność, to sytuacja odwrotna, w której utrzymujemy relacje po to, aby ktoś uzupełniał nasze głębokie braki.

Różnica jest zasadnicza - dokładnie taka, jak między PROSZĘ, WEŹ a DAWAJ.

Energia takiego układu też jest różna, jak między PRZEKAZYWANIEM a WYSYSANIEM.

To wszystko kreuje niebezpieczną dysproporcję w relacji opartej na niezdrowej zależności.

Dlatego staraj się być swoim własnym światłem, a nie czarną dziurą zasysającą energię innych. Dlaczego? Gdy źródłem Twojej energii jest drugi człowiek, nie uczysz się jak zapełniać swój deficyt, tworzysz coraz głębszą lukę, a to pozostawia poczucie zaburzenia równowagi, zaburza Twoje poczucie bezpieczeństwa w danym obszarze, w którym masz brak.

Stajesz się reaktywny zamiast aktywny i przestajesz się rozwijać w tym konkretnym obszarze. Oddychasz cudzym powietrzem, a to zaburza jeszcze bardziej Twój instynkt przetrwania, dlatego zaczynasz kontrolować, a gdy ten, kogo kontrolujesz zaczyna się oddalać wzbudza się w Tobie złość proporcjonalna na dystansu.

Najpierw niepokój, delikatna złość, może uszczypliwość, a z czasem wręcz jawna, nieutajona agresja, albo wręcz przemoc.

Bądź swoim światłem, źródłem energii i odbiciem siebie. Nie odbicia i potwierdzenia własnej wartości w innych.

To droga w dół. Do braku rozwoju i niezdrowej zależności, w którą wikłasz zarówno siebie, jak i ciągniesz drugiego człowieka.

Stawajmy się każdego dnia lepszą wersją siebie, żeby móc spojrzeć w swoje odbicie i znaleźć tam własny uśmiech, piękną, wypełniającą nas energię, która emanuje na zewnątrz.

I przyciąga innych ludzi, zamiast niezdrowo wiązać.

Ilustracja tytułowa: Milan Popovic z Unsplash


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>