Dzisiaj nieco o psychologii. Chciałem Ci zaprezentować model osobowości autorstwa autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae - tzw. Wielką Piątkę.
Jest to model, który mierzy pięć czynników osobowości: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.
Co ważne - model zakłada, że czynniki te są warunkowane biologicznie, czyli również dziedziczne; są uniwersalne, czyli niezależne od płci, rasy, czy kultury; są niezmienne i realne, to znaczy, że mają faktyczne przełożenie na to, w jaki sposób funkcjonujemy w środowisku i jak się do niego przystosowujemy.
To, nad czym warto się zatrzymać, to cechy, które znajdują się na krańcach, czyli to, co definiuje skalę dla każdego z czynników wielkiej piątki.
Poszczególne cechy wielkiej piątki, to
neurotyczność kontra stałość emocjonalna – neurotyczność, to skłonność do przeżywania negatywnych emocji oraz podatność na stres psychologiczny, z kolei stałość odzwierciedla przystosowanie emocjonalne;
ekstrawersja kontra introwersja – odnosi się do “jakości i ilości interakcji społecznych oraz poziomu aktywności, energii, a także zdolności do doświadczania pozytywnych emocji” (źródło: wikipedia);
otwartość na doświadczenie – obrazuje tendencję do pozytywnego wartościowania doświadczeń życiowych, tolerancję na nowość i ciekawość poznawczą (źródło: wikipedia);
ugodowość kontra antagonizm – opisuje nastawienie do innych ludzi (pozytywne kontra negatywne), przejawiające się w altruizmie albo antagonizmie (warto zwrócić uwagę, że ugodowość, to nie to samo, co uległość).
sumienność kontra nieukierunkowanie – oddaje stopień zorganizowania, wytrwałości i motywacji jednostki w działaniach zorientowanych na cel (źródło: wikipedia).
Jeźeli jesteś ciekawy swojego typu osobowości według wielkiej piątki, możesz wykonać ten test w języku angielskim i go zbadać za darmo.
Najważniejsze jest to, że osobowość można zmienić. Łatwiej jest to zrobić, gdy jesteśmy młodzi i mamy mniej doświadczeń życiowych, a co za tym idzie przekonań na temat siebie, życia i innych ludzi, ale można to zrobić także w późniejszym wieku, choć wymaga to więcej wytrwałości (zmiana mocno ukształtowanych nawyków jest długotrwała - to jak próba przeprogramowania komputera z jednego systemu operacyjnego na inny - da się, choć wymaga wiele wysiłku i nauki).
Znajomość swojej osobowości jest o tyle ważna, że pozwoli na lepsze dobranie swoich główynych zajęć i zainteresowań do obecnych predyspozycji. Bez względu zresztą na to, czy chcesz skorzystać z tego modelu, czy nie, warto wiedzieć co jest na drugim biegunie, czyli jakie jest przeciwieństwo cechy, którą posiadasz.