Prosty Facet | Blog | Vlog | Podcast

Dlaczego przekonania wynikające z czarnowidztwa są niezdrowe?

2 lipca

Wszyscy napotykamy na swojej drodze rozmaite przeciwności, ale niektórzy z nas wydają się je wywoływać uprawiając istne czarnowidztwo. Przekonania, czyli myśli automatyczne, które wynikają z takiego czarnowidztwa są fałszywe, nielogiczne i przeważnie mają niezdrowe konsekwencje. 

Na kilku przykładach pokażę Ci w jaki sposób można poddać testowi przekonania wynikające z czarnowidztwa i skonfrontować je z bardziej prawdziwymi myślami, które nie mają tak niezdrowych konsekwencji i nie spowodują w Tobie dyskomfortu.

Przekonanie 1: Nic nie może być już gorsze od tego zdarzenia, teraz cały świat się zawali.

Prawidłowe stwierdzenie: Zawsze może być gorzej, ale Twój świat się nie zawali.

Twój świat nie zawali się z powodu jednego zdarzenia, życie toczy się dalej i masz czas na nabranie innego stosunku do napotkanej przeciwności. Poza tym faktem jest, że zawsze może być zarówno gorzej, jak i lepiej, a to co jest teraz różni się tym, że się zdarzyło, reszta to tylko snucie domysłów.

Przekonanie 2: Nic dobrego z tego nie będzie (nie wyniknie).

Prawidłowe stwierdzenie: Może z tego wyniknąć zarówno coś złego, jak i dobrego. Nie da się przewidzieć przyszłości, ale można odmienić konsekwencje danego zdarzenia przeciwdziałając mu.

Przekonanie 3: Jest źle, gdy zapomnę zapłacić rachunków, dlatego brak opłaty w terminie jest czymś strasznym.

Prawidłowe stwierdzenie: Jest źle, gdy zapomnę zapłacić rachunku (bo np. będę musiał zapłacić odsetki), jednak brak opłaty w terminie nie jest niczym strasznym.

Te dwa stwierdzenia różnią się tym, że w pierwszym przypadku drugie stwierdzenie jest bardzo skrajne, nie wynika logicznie z pierwszego i zakłada z góry jakiś stan emocjonalny - strach.

Konsekwencja nieopłacenia rachunku w terminie, jaką może być konieczność zapłaty odsetek nie jest czymś z czego musi wynikać uczucie strachu, a myśląc w ten sposób popełniasz błąd i sam w sobie indukujesz taki strach błędnym myśleniem.

Te przykładowe przekonania, które wynikają z czarnowidztwa skłaniają do niezdrowych negatywnych emocji, mało konstruktywnych zachowań i opacznych, wysoce nieobiektywnych myśli, gdy napotkasz na przeciwność.

Z kolei te przekonania, które nie wynikają z czarnowidztwa skłaniają do przeżycia zdrowych emocji negatywnych o mniejszej intensywności, niż w pierwszym przypadku, ponieważ mają oparcie w realistycznym spojrzeniu na świat i rozsądnym podejściu do problemu, dzięki czemu dają pole do konstruktywnych zachowań.

To kilka przykładów na to, jak można zracjonalizować swoje myślenie obciążone błędem czarnowidztwa. Być może wydaje Ci się to dość niejasne do przetworzenia w tej chwili, ale zastanów się jakie emocje byś przeżywał mając w sobie myślenie takie, jak w pierwszej wersji, a jakie w drugiej wersji?

Zdecydowanie w drugim przypadku emocje powinny być zdrowsze, czyli bardziej pomocne, mniej obciążające dla Ciebie.

Tak właśnie działa weryfikowanie przekonań poprzez ich zracjonalizowanie.


O autorze

Irek Krajewski

Irek Krajewski – twórca bloga i podcastu Prosty Facet. Pomaga ambitnym facetom ogarnąć chaos w głowie i działać z większym spokojem. Product Owner, biegacz, tancerz. Łączy stoicyzm, psychologię i praktyczne strategie, by żyć świadomie i bez ściemy.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>