Wystąpienia Publiczne

Stan wyjściowy:

1. Moją pierwszą prezentacją publiczną była ta w Szkole Głównej Handlowej - dawno temu i nieprawda, choć wyszło nienajgorzej - były to zajęcia z prezentacji i prezentowany projekt zostały przeze wymyślony na potrzeby prezentacji.
2. Moją drugą prezentacją była prezentacja na Google Campus Warsaw i niestety został nagrany tylko głos, z którego zmontowałem to wideo. Była to prezentacja w języku angielskim i szczerze mówiąc, gdy siebie usłyszałem, stwierdziłem że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia jeśli chodzi o głos - płynność wymowy, unikanie "yyy" i "eee".
3. Oprócz tego mam za sobą wystąpienie w telewizji TVP3 Gdańsk w zamierzchłych czasach liceum, gdzie prezentowałem z kolegą Krzyśkiem Pomockim program Odyseja Umysłu. Nagranie raczej się nie zachowało. To był rok 1997 albo 1996 i nie było wtedy nawet Youtube.
3b. Odyseja Umysłu, w którym prezentuje się rozwiązanie problemu technicznego ubrane w 8-minutowe przedstawienie. To przedstawienie prezentowałem wraz ze swoją drużyną na deskach teatru i na sali gimnastycznej podczas finałów w USA. To następne doświadczenia związane z występowaniem przed publicznością. 
4. W czasach liceum (lata 90-te) wystąpiłem w mini-konkursie prozy i poezji francuskiej. Jako tekst wybrałem fragment prozy "Le petit Nicolas" René Goscinny'ego ("Mały Mikołajek"). Tekst był przesadnie długi i podczas recytowania zapomniałem go, dostałem już oklaski w podziękowaniu za występ, bo jury myślało, że to koniec, ale ja przypomniałem sobie resztę tekst i dokończyłem go. Dostałem nagrodę pocieszenia, najadłem się dużo wstydu (tak to odebrałem), ale przecież nic takiego się nie stało i moja nauczycielka języka nie miała wcale do mnie pretensji o to, że się zgubiłem.
5. Za pozostałe doświadczenia związane wystąpieniami publicznymi mogę uznać swoją karierę DJ-a tangowego. Było ostro - dobry DJ buduje atmosferę milongi, ale kiepski DJ może ją zrujnować, a ludzie nie pozostawią na nim suchej nitki. To doświadczenie nauczyło mnie najwięcej - głównie tego, jak radzić sobie z krytyką.
5b. Współorganizuję już od ponad 8 lat wrocławski tangomaraton i raz do roku biorę w garść mikrofon i muszę powiedzieć kilka zdań do uczestników. Są to sami znajomi i nie stresuję się tym w ogóle. DJ-owanie jest o dwa poziomy trudniejsze.

I to tyle moich doświadczeń, a teraz cele!

Moim celem ogólnym jest zbudować umiejętność przekazywania wiedzy i precyzyjnego wyrażania myśli oraz aktywowania ludzi do zmian, działania, pomoc im w zrozumieniu technologii internetowych dzięki inspirującym wystąpieniom publicznym. To także umiejętność budowy historii i trafiania przede wszystkim w emocje odbiorców. Nie lubię prezentacji publicznych przesyconych są faktami, których nikt nigdy nie spamięta. Chcę przekazywać idee i w przyszłości także dzięki tej umiejętności zarabiać.

Etapy:

Poziom 1 - dać prezentację na jeden z tematów, które poruszam tutaj na blogu - chcę aby to była profesjonalnie przygotowana prezentacja - może być po polsku, lub po angielsku, ale bez czytania z kartki, albo PowerPointa - prezentacja wyświetlana na rzutnika, ma tylko wzmacniać moje słowa i nie być zapisem tego, co mówię.
Miejsce: Campus Warsaw - ul. Ząbkowska 33C - kiedy? - styczeń 2018. Ilość osób: obym zgromadził 40.

Poziom 2 - prezentacja techniczna dla 100 osób, jęz. angielski/polski, pozostałe założenia jak wyżej - wyeliminowanie błędów z poprzedniej prezentacji.

Poziom 3 - prezentacja dla 300 osób, swobodna wymowa, bez rozwlekania , format 20-30 min. maks.

Zadania wyznaczone - teraz trzeba stworzyć bardziej szczegółowy plan dojścia do poziomu - najpierw pierwszego. Ale, żeby stworzyć plan, najpierw muszę stwierdzić jakich umiejętności muszę nabyć, żeby osiągnąć ten poziom, czyli zrobić podsumowanie swoich umiejętności.

To wkrótce...

Ilustracja tytułowa: Cyceron - Cesare Maccari [domena publiczna] z Wikimedia Commons

Chcesz więcej Prostego Faceta?

Wybierz jeden z poniższych wpisów

>