Dlaczego warto dzielić wielkie wyzwania na mniejsze?

8 listopada

0  Komentarzy

Wielkie wyzwania bywają onieśmielające i jest to właśnie jeden z powodów, dla których się nie udają.

Czasem czujemy lęk, nie tylko przed tym, że coś może się nie udać, ale także dlatego, że coś może się udać. 

Paradoks? Nie, po prostu mechanizm emocjonalny, wewnętrzny opór, który próbuje zabezpieczyć nas przed możliwością zbyt gwałtownej zmiany, bo umysł nie lubi się przystosowywać.

Wielkie wyzwanie uruchamia wyobraźnię, pobudza kreatywność, ale wyzwala też myśli - "Czy temu podołam?", "Co jeśli się nie uda?", "Czy mam wystarczające kompetencje?", "Czy jestem już gotowy?".

Prawda jest taka, że nikt nie jest gotowy na "nowe", bo nowe jest w punkcie, w którym jeszcze nigdy wcześniej się nie znaleźliśmy. To będzie czas próby i w tym czasie okaże się co jesteśmy warci, jak reagujemy, co już mamy, a czego właśnie nam brakuje - okaże się prawda.

Prawda to, nie to co o sobie myślę, to to, co jestem w stanie rzeczywiście z siebie wykrzesać.
- A może bezpieczniej... zmniejszyć cele, żeby było łatwiej, żeby się udało, żeby nikt nas nie wyśmiał, żebyśmy sami przed sobą wyszli z tego z twarzą?

Nie warto! Warto konfrontować nieznane i... robić to z głową. Wielkiego szczytu nie zdobędziesz od razu, pierwszego dnia, bez doświadczenia i sprzętu, bez umiejętności.

Tak należy podchodzić do wielkich wyzwań - stanowią one drogowskaz, według którego się orientujemy, kierunek na który się orientujemy, ale żeby tam dojść koncentrujmy się na najbliższym kroku, potem na kolejnym i następnym, budując swoją wytrwałość i adaptując się do wymaganego wysiłku w odpowiednim dla nas tempie.

Każdy ma swoje tempo. Jedni to błyskawiczni rewolwerowcy, a inni to wytrwali nomadzi, którzy są w stanie nadłożyć drogi, ale dojdą ostatecznie do celu - powoli, ale metodycznie.

Warto mieć wielkie cele, warto je adaptować do posiadanych umiejętności i zawsze warto iść naprzód po to, by je w końcu zdobyć.


O autorze

Irek Krajewski

Tworzę strony internetowe w Wordpressie w ikreacja.pl oraz startup technologiczny connectorio.com. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek i emocje. Prostego Facet stworzyłem właśnie po to, żeby je zgłębiać.

Wpisy z tej samej kategorii

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Weź BlogBook'a z najlepszymi wpisami

To 200 stron strategii i metod na radzenie sobie z emocjami i sposobów na konstruktywne myślenie w obliczu trudnych wyzwań. Zapisz się na listę mailową i odbierz swojego BlogBooka teraz!

>