Perfekcjonizm a doskonałość

Wydawało by się, że cel jest ten sam - być lepszym, a jednak droga dojścia do tego celu może być różna.
Perfekcjonizm i doskonałość, to dwie różne rzeczy. Dlaczego warto je dokładnie rozróżniać?

Perfekcjonizm jest źródłem destrukcyjnych myśli, a doskonałość tych konstruktywnych.

Perfekcjonizm to sposób myślenia, w której porównujesz się do ideału - nie ważne, czy tym ideałem są inni ludzie, czy to wyobrażeni herosi, czy może po prostu idealna wizja siebie - taki doskonały Ty.

Doskonałość różni się tym od perfekcjonizmu, że jest to koncentracja na ciągłym doskonaleniu się, to konsekwentne ulepszanie siebie względem tego, kim byłeś wczoraj. To droga, proces doskonalenia.

Ostateczny cel jest ten sam - osiągnięcie lepszego stanu bycia, jednak proces jest różny. Z jednej strony porównujesz się z czymś, co jest wyimaginowane - nigdy nie wiesz dlaczego inny człowiek, bohater z przeszłości, z książki zyskał to, co zyskał i jakim kosztem.

Nie znasz jego myśli i nie poznasz. To tylko wyobrażenia. Taki ideał jest nierealistyczny, oparty na wymysłach.

Doskonalenie się, to proces oparty na weryfikowaniu postępów na bieżąco. Proces, czyli coś, co musi zostać uruchomione, "puszczone w ruch". To proces gradualny - stopniowe testowanie, weryfikowanie i wprowadzanie zmian w tym, czego się uczysz.

Doskonalenie jest jak pokonywanie schodków na drodze do szczytu - stopień po stopniu.
Perfekcjonizm jest jak skok przez przepaść - jest start i cel, a pomiędzy nieznane - przepaść.
Dlatego perfekcjonizm szybko demotywuje, wiąże się z większym rozczarowaniem, kosztuje więcej wewnętrznej pracy emocjonalnej. To uciążliwy proces, w którym istnieje wiele pułapek - choćby to, że brak drobnych punktów odniesienia po drodze - drogowskazów, słupków dystansowych, żebyś wiedział jak daleko już zaszedłeś.

Dlatego perfekcjonizm wiąże się z powstawaniem wielkiego oporu emocjonalnego, który musisz pokonywać (myśli destrukcyjne).

Jednak nie wszystko jest takie złe. Musisz przyznać, że perfekcjonizm ma także zalety: to ustalanie dla siebie wysokich standardów i branie odpowiedzialności za efekty włożonego wysiłku - to dobre cechy.

Tyle, że w doskonałości chodzi o to samo.

Doskonal się, rób co masz robić i to ulepszaj. Nie idź drogą porównywania się i związanych z nią rozczarowań.

Fajne? Podziel się na

About the Author

Autor bloga ProstyFacet.pl. Tworzę strony internetowe w Wordpressie. Biegam, kocham taniec, czytam w jęz. angielskim i francuskim. Choć jestem inżynierem, zawsze interesował mnie człowiek.

>